19 maja

Apostoł wskazuje dwa środki, najbardziej pomocne do osiągnięcia doskonałości chrześcijańskiej: nieustanne poznawanie prawa Bożego i czynienie wszystkiego ku Jego chwale.

W związku z pierwszym z nich tak pisze do Kolosan: „Słowo Chrystusa niech w was mieszka w [całym swym] bogactwie: z całą mądrością nauczajcie i napominajcie siebie, psalmami, hymnami, pieśniami pełnymi ducha" (Kol 3,16).

Nauka tego Apostoła jest jasna i nie potrzebuje dodatkowych objaśnień. Jeśli chrześcijanin będzie się we wszystkim kierował prawem Bożym, które go upomina i uczy pogardy dla świata i jego uroków, bogactw, zaszczytów i wszystkiego, co się sprzeciwia miłości Boga, wtedy żadne zło, które by się mu przydarzyło, nic mu nie zaszkodzi; przez swą wytrwałość i świętą stanowczość wszystko zniesie, bez trudności wybaczy wszystkie obrazy i za wszystko będzie dziękował Bogu.

Apostoł chce nadto, żeby się w nas pojawiło i zamieszkało w obfitości prawo Boże, nauka Jezusa. Otóż wszystko to możemy posiąść tylko przez ustawiczne czytanie Pisma Świętego i książek poświęconych sprawom Bożym, albo też przez słuchanie mówiących o nich kaznodziejów, spowiedników itd.

Apostoł chce wreszcie, żeby chrześcijanin nie ograniczał się do samego poznania prawa Bożego; powinien nadto wnikać w jego sens, by mógł w ten sposób pokierować swym własnym życiem. Wszystko to można osiągnąć tylko przez stałe rozważanie prawa Bożego; czyniąc to, chrześcijanin napełni się radością, a z jego serca popłynie słodki śpiew psalmów i hymnów wielbiących Boga. Chrześcijanin dążący do doskonałości zrozumie dzięki temu, jak bardzo potrzebna jest medytacja.

W związku z drugim środkiem, czyli czynieniem wszystkiego na chwałę Bożą, posłuchajmy słów Apostoła: „Cokolwiek mówicie lub czynicie wszystko [niech będzie] w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego" (Kol 3,17). Jeśli będziemy wiernie stosowali ten prosty środek, nie tylko uchronimy się od grzechów, ale w każdej chwili będziemy odczuwali wewnętrzny przymus dążenia do doskonałości.

za: 365 dni z Ojcem Pio, Poznań 2009.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz